Струмица ги чисти дивите депонии но акцијата е и потсетување како треба да се однесуваме кон природата, вели Јаневски

1986

Од населените места Водоча, Просениково и Добрејци, Општина Струмица и Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“, денеска, започнаа голема акција за чистење на дивите депонии. Околу 15 камиони и возила за товарање на отпадот беа ангажирани во првиот ден од акцијата. Локациите на кои што денеска се работеше, ги посетија градоначалникот Коста Јаневски и директорот на Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“, Зоран Горгиев.

,,Јас би сакал да апелирам, по незнам кој пат, до нашите сограѓани да внимаваат како се однесуваат кон природата и средината во која што живееме….Ова ќе биде акција не само за чистење на дивите депонии, туку и една поголема кампања која општина Струмица ја замисли и во однос на едукацијата на  нашиот народ и потсетување за начинот на кој треба да се однесуваме кон природата,, кажа градоначалникот на Струмица Коста Јаневски

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.