Струмица во градскиот парк доби нова фитнес зона со осум комбинирани справи (фото)

1260

Струмица во кругот на АРМ кај големиот градски парк доби фитнес зона која може да ја користат струмичани за рекреација, загревање и физичка кондиција. Станува збор за проектот на Агенцијата за млади и спорт за поставување на 15 фитнес зони во државата за подобрување на квалитетот на животот на граѓаните.

Фитнес зоната во Струмица ја направи фирмата Урбано пласт од Скопје и таа беше во пакет со фитнес зоната во Валандово чинат околу 6 милиони денари. Поставени се 8 комбинирани справи за истегнување и влечење, буткање и зајакнување на долни и горни екстремитети, стомачни и грбни мускули, body bуilding справа, за велосипедизам и степер, и справа за лица со хендикеп.

Директорот на АМС Наумче Мојсовски кажа дека пет фитнес зони веќе се завршени и тие ќе бидат во интерес на граѓаните додека градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов ги повика струмичани да ја чуваат урбаната опрема и ова фитнес зона може да ја користат и стари и млади.

,,Струмица не би била Струмица без да „никнат“ нови содржини. Една таква „осамна“ и денес во непосредна близина на струмичкиот градски парк. Станува збор за нова „Фитнес зона“ наменета за љубителите на спортот, рекреацијата и фитнес вежбањето, како плод на одличната соработка меѓу Општина Струмица и Агенцијата за млади и спорт,, објави градоначалникот Костадинов.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.