Српскиот пејач Никола Роквиќ ќе пешачи и низ Југоистокот за да стаса во Грција – собира пари за децата болни од рак (видео)

1461

Српскиот пејча Никола Роквиќ кој пеш од Белград тргна кон Грција и собира донации за Детската онкологија во Белград од вчера е во Македонија а Велигден го дочека во Црквата ,, Св. Никола“ во Свети Николе. Роквиќ  својата мисија ќе ја продолжи и низ патитшата во Југоистокот бидејки крајна цел на пејачот е да стаса до Егина во Грција, каде што ќе се поклони на Свети Нектариј Егински.

Тој и неговата сопруга Бојана неодамна ја основаа „Фондација семејство“, а со цел да им помогне на оние на кои им е потребна помош. Пејачот треба да помине околу 1.100 километри за да стигне до манастирот Нектариј Егински

,,Фондацијата има за цел да им се помогне на многу семејства, на многу деца, но најважно да им помогнам на болните деца, поради што во голема мерка и го започнав ова патување,, објавија од Фондацијата

Роквиќ секојдневно објавува колку пари се собрани за набавка на апарати за децата болни од рак. Последната сума беше околу 14 милиони српски динари.

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.