Средношколците од Конче добија бесплатен превоз до Коста Сусинов во Радовиш

493

Сојузот на средношколци на Република Северна Македонија информира јавноста дека 66-те ученици кои живеаат во Конче а учат во СОУ Коста Сусинов, добија бесплатен превоз до нивното училиште. Од таму ја поздравуваат зјавата на градоначалникот на Општина Конче Златко Ристов дека доколку училиштето и МОН не си ја исполнат законската должност, тогаш Советот на Општина Конче би набавил комбиња.

,,Ние ги потсетивме институциите на нивната законска и уставна обврска. Проблемот е решен: средношколците повторно имаат превоз. Сепак Сојузот е свесен дека вакви проблеми се јавуваат низ целата територија на нашата земја. Ова уште еднаш покажува дека гласот на средношколците не може да биде запрен. Артикулиран преку Сојузот, ставот и интересот на средношколците секогаш ќе биде заштитен. Како резултат, институциите го решаваат проблемот штом средношколците гласно проговарат за своите проблеми. Потребно е долгорочно решение. Најавуваме дека моментално Сојузот работи на подготовка на ново решение за превозот на ученици со цел истиот да биде праведен, универзален за сите средношколци и поефикасен. Нашиот предлог ќе се однесува на целата земја, а на јавноста благовремено ќе ѝ биде достапен,,, стои во соопштението до Сојузот на средношколци

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.