Сребро за борбените девојки на Наковски волеј во завршницата од КУПОТ во Радовиш (фото)

577

Одбојкарките на Наковски волеј го освоија среброто од КУПОТ на Македонија кој се одигра во Радовиш. Во големото финале за освојување на титулата загубија од актуелниот шампион и бранител на Куп пехарот – Работнички од Скопје со 3:1 (25:23, 18:25, 28:30, 16:25) во меч каде струмичанки покажаа храброст и борбена игра.

Струмичанки беа рамноправни во мечот но немаа среќа посебно во третиот сет, кој можеби беше одлучувачки за победата на Работнички. Имено струмичанки добро го отворија финалето. Поведоа со 1:0 но скопскиот состав возврати во вториот сет. Наковски беше на чекор од водството од 2:1 но искусниот Работнички направи пресврт и со 30:28 тие си создадоа предност од еден сет.

Во четвртиот сет струмичанки како да немаа сила да се носат со Работнички кој со 3:1 ја одбрани КУП титулата од минатата сезона. Кај Наковски најефикасна беше Љиља Ковачевиќ со 13 поени, Хаџи-Тосева заработи 11, а Милева 8.

Ова  беше втората шанса за струмичанки преку Купот да дојдат до првата клупсkа титула.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.