Следната сезона во Богданци ќе се игра елитен ракомет, РК Младост Богданци и официјално суперлигаш !

1622

РК Младост од Богданци следната натпреварувачка сезона ќе игра во Супер лигата, откако екипите на Вардар Јуниор и Металург 2 како тимови нема да функционираат со оглед дека се втори тимови на ракометни клубови. УО на РФМ доби поддршка од сите ракометни клубови во земјава испразнетите места во Супер лигата да ги пополнат Младост од Богданци и Јуниор Кисела Вода од Скопје како третопласирани од прволигашките групи.

РК Младост од Богданци е третиот суперлигаш од Југоистокот. РК Радовиш веќе со години е во елитното наптреварување. Струмички Астраион како најдобар од првата група доби зелено светло за елитата на која сега ќе им се приклучи и богданскиот состав кој во групата 2 од Првата лига има

,,Останува сега потешкиот дел, а тоа е финансискиот дел на клубот и конструирање на буџет кој ќе значи доаѓање на европскиот шампион Вардар во Богданци и уште многу други екипи од супер лигата. Се надеваме на подршка од бизнис секторот во Богданци и околината како од Општина Богданци и соседните општини ! Богданци, околината и овие млади деца ја заслужуваат таа шанса сега !’’ објави РК Младост Богданци

Следната сезона Супер ракометната лига на Македонија ќе брои дури 14 екипи. Ќе биде поделена во две групи од по 7 тима со делегирано ждребување, што значи дека можни се регионални средби помеѓу трите клуба од Југоистокот што не мора да значи. Делегираното ждребување е со со цел во двете групи да има досегашни суперлигаши но и дел од 6 те нови тима кои се приклучија на елитата

Најдобрите три екипи од двете групи заедно со Вардар и Еурофарм формираат групат од 8 екипи кои одат во Плеј офот и ќе разигруваат за титулата. Останатите 8 екипи по 4 од двете групи, ќе разигураваат во Плеј Аут лигата од која ќе испаднат дури 6 екипи, со цел Супер лигата повторно да брои 10 екипи од натпреварувачката 2021/2022 година.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.