Се руши ,,маларичната“ во Струмица и објектите наоколу за да се изгради повеќенаменско игралиште и паркинг !

660

Се рушат објектите на просторот на кој се наоѓа маларичната болница во Струмица. Екипи ангажирани од Општината се на терен и ги отстрануваат сите објекти што се подигнати на овој дел од градот со цел на истиот простор да се изгради повеќенаменско игралиште и паркинг.

Веста ја објави и градоначалниот на Струмица Костадин Костадинов кој подвлече дека се решава долгогодишен проблем а изградба на повеќенаменско игралиште е барање на граѓаните од овој дел на Струмица.

,,Ветив дека ќе работам во интерес на граѓаните и ќе го слушам нивниот глас, тоа и го правам. Го решаваме долгодишниот проблем со просторот на којшто се наоѓа „маларичната“ болница во Струмица. Денеска започна рушењето на овој стар објект и останатите придружни времени објекти, а по целосното расчистување тука ќе изградиме повеќенаменско игралиште и паркинг. Им благодарам на граѓаните од Турското маало за разбирањето и поддршката,, објави градоначланикот Костадинов на својот ФБ страна

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.