Се размислува да се дозволат индивидуалните а потоа колективните спортови, најави министерот Филипче

1554

Министерот за здравство на Македонија Венко Филипче најави дека следниве денови ќе се разговара за евентуално враќање на спортот во земјава. Како што подвлече најверојатно „зелено светло“ прво ќе добијат индивидуалните спортови, а потоа колективните. Како што е познато поради коронавирусот сите спортски натпревари прекинаа а спортските објекти затворени но можно е наредниов период да им се дозволи да индивидуалните спортисти да почнаат да тренираат и работат.

„Се размислува да се дозволат прво индивидуалните спортови, но за времето кога и начинот како, дозволете да ве информираме утре по состанокот на владата со кризниот штаб“, рече министерот.

Кога ќе се даде дозвола сеуште чекаат фудбалките и одбојкарските клубови во земјава, со оглед дека кошаркарската и ракометната сезона заврши.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.