Сараево нема да те изневерам, ќе го оставам срцето на терен – голманот Илиев од Финска се сели во Босна !

736

Струмичанецот Дејан Илиев, дете на струмичка Беласица од Финска се се сели во Босна и Херцеговина откако потпиша договор со клубот Сараево каде ќе застане на мрежата до крајот на сезоната. Според објавите, соработката меѓу Илиев и Сараево има можност да се продолжи и на две години. Илиев во Босна доаѓа откако ги бранеше боите на финскиот ХЈК Хелсинки.

Најавите се дека 28 годишниот Илиев веднаш ќе се приклучи на тимот на Сараево и ќе застане на голот на овој босански клуб откако Мухамед Шахиновиќ замина во Полска. Илиев најголемиот дел од кариерата го помина во Англија, каде што помина низ академијата на Арсенал. 28-годишниот голман поголемиот дел од времето го мина на позајмица, а лондонскиот клуб го напушти во 2022 година.

,, Кошево е мојот нов дом. Исклучителна е честа но и одговорност е да се биде дел од Бордо семејството.  Сараево, нема да те изневерам и ќе го оставам срцето на терен“, објави голманот Илиев

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.