„Размислувај различно“ Струмица делеше флаери и алармира – лицата со попреченост се соочуваат со многу бариери !

483

Здружението  „Размислувај Различно“  со седиште во Струмица посети неколку општини од Југоисточниот регион и подели свои флаери при што беа посетени и дел од членовите на Здружението со кои разговараа за нивните проблеми, потреби и како да се најде начин да се излезе во пресрет со соодветни решенија.Тие беа во Струмица, Гевгелија, Василево и Ново Село делејки во флаерот кој потсетува дека 16 проценти  од  светската популација страда од попреченост,  односно 1,3 милијарди луѓе на светот се соочуват секојдневно со телесна или интелектуална потешкотија.

,,Лицата со попреченост имат поголем ризик да развијат состојби како депресија, астма, дијабетес, мозочен удар или орално здравје.  Тие потсетуват на недостапноста на многу услуги и бариерите со кои се соочува оваа популација. Не претпоставувајте дека попреченоста е видлива. Обидете се да ги идентификувате лицата со попреченост проактивно “,  повикува Размислувај различно.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.