Протест на Смрдлива вода кај Гевгелија против изградба на хидроцентрали на Кожуф

356

Еко активисти од Гевгелија, Кавадарци и Неготиносе собраа на ,,Смрдлива вода“ на Кожуф и со протест го изразија своето незадоволство и револт од најавената изградба на мини хидроцентрали на реката Дошница. Според нив со евентуална изградба на мини хидроцентралите ќе се наруши биодиверзитетот на планината Кожуф која е основа за развој на туризмот. Потенцираа дека на локалитетите „Баров Дол“ и „Папради“ со поставувањето на цевки во должина од 100 мети за малите хидроцентрали ќе се уништи и растителниот и животинскиот свет. Протестот го организираше здружението Чејнџмејкер од Гевгелија.

„Владата на Република Македонија да донесе одлука за стопирање на сите активности поврзани со изградбата на малите хидроелектрани ‘Папрад’ и ‘Баров дол’ на реката Дошница на планината Кожуф, рок – 30 дена. Владата на Република Македонија да донесе одлука за отпочнување на постапка за прогласување на планината Кожуф како Национален парк – рок 90 дена. Владата на Република Македонија да донесе одлука со која ќе го задолжи ресорното министерство за Земјоделие, шумарство и водостопанство за изработка на Проект за трансформација на подржуниците на Државното претпријатие за шуми во Кавадарци, Демир Капија и Гевгелија во Јавно претпријатие за управување со Националниот парк Кожуф, рок – 90 дена“, стои во Декларацијата.

Премиерот Димитар Ковачевски неодамна во Гевгелија кажа дека дозволите за изградба на хидроцентрали биле издадени пред речиси седум години и дека раскинувањето ќе значи плаќање пенали и обештетување на инвеститорот. Сепак премиерот кажа дека како демократска Влада, ќе ги сослуша граѓаните и согласно со тоа ќе се носат одлуките за изградба на мини хидроцентрали на река Дошница на планината Кожуф

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.