Промовирано здружението ,,Слобода и правда” од Струмица – основна цел ќе им биде заштита на човековите права

683

Деновиве беше промовирано Здружението на граѓани „Слбоода и права “ кое ќе има за цел заштита на човековите права согласно Уставот и постоечките права во земјава. Формирањето на ова здружение произлезе од досегашните случување поврзани со пандемијата која донесе одредени рестирктивни мерки за лицата кои не се вакцинирани против ковид-19.о

,,Најважна цел на Здружението е да ја подигне свеста меѓу граѓаните во врска со остварувањето на човековите права и слободи кои следуваат согласно Уставот, законите и меѓународните конвенции, и да укаже дека секој граѓанин има право да избере и да донесува одлуки поврзано со сопственото здравје, без да биде заплашуван или условуван, и да знае дека сите домашни и меѓународни прописи се на негова страна. Со поддршка на Здружението СЛОБОДА И ПРАВДА, граѓаните ќе можат да ги оствaрат своите права секаде каде што ќе бидат загрозени, особено во моментов со примената на мерките и протоколите во услови на пандемија,, наведуваат од здружението

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.