Пред Велигден во општина Радовиш доделени таблети на 165 ученици од основните училишта

738

Во очи на големиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, денеска во просториите на Општина Радовиш беа доделени таблети на ученици од основните општински училишта од општина Радовиш. Им ги врачи граодначалникот Ацо Ристов кој им посака им посака успеси во образованието, како и топлина, мир и благосостојба во домовите за време на Велигденските празници

,,Со доделување на вкупно 165 таблети, уште еднаш ги потврдивме севкупните заложби на Градоначалникот на општина Радовиш и Министерството за образование и наука, за инклузивност, хуманост и силна подрршка на ранливите категории ученици со цел да им обезбедиме современи училишни помагала и квалитетно образование во духот на 21 век,, стои во објавата на Ацо Ристов

Во општината денес ни беа учениците од ООУ „Орце Николов“ од Ињево, ООУ „Коста Рацин“ од Подареш и ООУ „Кирил и Методиј“ од Ораовица а претходно таблетите беа доставени и до ООУ „Крсте Петков Мисирков“ и ООУ „Никола Карев“.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.