Прво градско дерби оваа сезона меѓу Наковски волеј и Струмица жени – кој ќе слави и застане на првото место ?!

600

Во рамките на седмото првенствено коло од Првата женска одбојкарска лига утре (18.11) во салата на СОУ „Димитар Влахов“ ќе се одржи првото градско соочување меѓу екипите на Наковски волеј и Струмица жени за оваа пренствена сезона. Дерби натпревар на колото, бидејки се среќаваат двете водечки екипи кои по шест кола имаат максимален учинок . Токму утрешната меѓусебна пресметка, ќе даде јасен одговор кој ќе ја превзеде лидерската позиција во женскиот одбојкарски шампионат.

Наковски волеј е  домаќин и најдобриот тим на прволигашката табела. Стратегот Хари Наковски вели ќе утрешниот натпревар ќе биде доста тежок во кој ќе одлучуваат нијанси и желбата за докажување. Според него девојките од неговиот тим се подготвени за продолжување на победничката серија.

На нова победа ќе атакува и Струмица жени. Тие се втори на табелата со бод помалку од градските ривалки. Го имаат српското трио кое досега се покажа како,,мотор“ на играта и полн погодок. Велаат дека утре ќе одлучува мотивацијата иако притисокот е евидентен кај двата тима бидејки се игра пред своја публика.

Дерби натпреварот меѓу Наквоски волеј и Струмица жени е закажано во 18 часот во салата на СОУ Димитар Влахов во Струмица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.