По Трајков уште 4 фудбалери пред рекорден трансфер, открива директорот на ФК Брера Струмица Јован Симиќ

8946

Нема да продаваме по било која цена за било кој и било каде. Внимателно ја  разгледуваме секоја понуда оти сакаме нашите деца во кои се инвестирало овде со години да им го понудиме најдоброто во интерес на нивните кариери. Вака вели генералниот директор на Брера Струмица Јован Симиќ во интервјуто за клупскиот сајт во кое ги наведува плановите за клубот за идната сезона. Според него клубови од Европа Азија и Америка покажале интерес и веќе се преговара со нив.

,,Трајков  направи рекороден трансфер и јас мислам дека тој рекорд наскоро ќе го пробиеме бидејки планирани се уште неколку продажби ова лето, но ние не се брзаме оти тргнавме во еден добар правец. Постојат некои понуди, се зборува, се преоговара. Мислам дека сме на вистинскиот правец и во овој летен преоден рок од продажба на млади фудбалери да направиме буџет кој ќе ни биде доволен за нашата цел а тоа е напад на врвот на прволигшаката табела. Тоа е целта на проектот, да бидеме самоодржливи да функционираме врз база на градење млади квалитетни фудбалери кои ќе добијат квалитетни кариери . За нас е многу важно каде нашите деца ќе продолжат со кариерите. Не сакаме да продаваме фудбалери за џабе, на било кој и било каде. Ние сакаме да се увериме дека тој клуб е навистина добар проект, како на пример што беше Полисја. Пазарот е специфичен, но ќе кажам има 3 или 4 играчи кои привлекуваат огромно внимание од клубови од Европа, Азија и од Америка. Разговараме и преговараме и се надевам дека ќе се радуваме овој преоден рок бидејки, ќе се види силата на Брера и како се работело во Академијата“ кажа Симиќ

Целото интервју може да се прочита ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.