По двајца кандидати за градоначалник во Василево, Босилово и Ново Село, за советници повеќе листи

1493

Во општините Василево, Босилово и Ново Село доставени се по две кандидатури за градоначалник за престојните лоаклни избори. Како што информираа од Општинсктие изборни комисии кандидатури доставиле двете најголеми макеоднски политички партии со нивните коалиции СДСМ и ВМРО ДПМНЕ. Што се однесува до советничките листи најмалку има во општина Василево само три , во Ново Село четири додека во Босилово доставени шест советнички листи

Во Василево во трката за градоначалник влегуваат Марјан Јанев од СДСМ и Славе Андонов од ВМРО ДПМНЕ. Освен овие две партии со нивните коалиции, советничка листа има доставено и коалицијата на ЛДП и ДОМ

Во Босилово на мегдан ќе бидат Зоран Зимбаков од владеачката СДСМ и Ристо Манчев од опозиционата ВМРО ДПМНЕ. Советнички листи во ова општина освен коалцииите на овие две партии имат доставено и Интегра-Македонска конзервативна партија, Единствена Македонија, коалицијата на ЛДП и ДОМ и граѓанската група против рудници ,,Стига е’’

Во Ново Село за градоначалник, кандидатури доставиле Звонко Ангелов од СДСМ и Ѓорги Божинов од ВМРО ДПМНЕ. Таму има пријавено 4 советнички листи и тоа од коалициите на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ но и од Интегра-Македонска конзервативна партија и граѓанската група ,,Стига е’’

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.