Познати учесниците на Струмичкиот карневал – пријавени 47 групи со околу 1000 карневалисти

671

Утре стартуваат карневалските денови во Струмица кои ќе траат до 20 ти март. Од таа причина првиот човек на општината Костадин Костадинов ќе го даде клучот на градот на карневалистите кои ќе управуват со него до Тримери.  Кулминацијата се очекува во сабота кога по струмичките улици треба да се појават околу 1000 учесници од кои околу 20 групи од странство.

Во интернационалното карневалско дефиле ќе учествуваат 47 карневалски групи, од кои 20 се гости од Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Србија, Грција и Бугарија, а ќе учествуваат и групи од македонските градови Куманово, Пробиштип и Кавадарци. Имајќи во предвид дека во рамките на карневалските свечености ќе биде одбележан и јубилејот-30 години од приемот на Струмица во Федерацијата на европските карневалски градови-FECC, годинава на Струмичкиот карневал ќе има голем број гости од FECC од повеќе европски земји, рече претседателот на Организационот одбор на Струмичкиот карневал, Александар Цицимов.

Првиот човек на Општината кажа дека заради карневалот полни се капацитетите не само во Струмица туку и во Радовиш и Дојран.

Еве го редоследот на маските кои ќе бидат на карневалската поворка во сабота

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.