Пожарот кај Богородица ставен под контрола, граничниот премин отворен за сообраќај (фото)

212

Околу 30 хектари борова шума и тешко моторно возило на граничната полција кај армиската караула изгореа во пожарот што беснееше кај ГП Богородица а преставуваше опасност за повеќе хотели и бензиски станици на овој потегк. Иститот е ставен под контрола откако интервенираа пожарникарите од Гевгелија и околните општини а во гаснењето учествуваше и еден хликоптер на АРМ.  Заради пожарот повеќе од два часа беше во прекин и сообраќајот кон соседна Грција преку Богородица а сите возила се пренасочуваа преку Дојран

,, Граничниот премин Богородица е отворен за сообраќај и добро е што избегната е голема опасност со оглед на капацитетите што се наоѓаат овде и преставуваат двигател на локалната економија,, ни изјави граодначалникот на Гевгелија Сашо Поцков

Директорот на ЦУК Стојанче Ангелов попладнево беше во Гевгелија. Кажа дека во земајва оперираат во моментов два армиски хеликотпери кои учествуаат во гасењето на пожарите а пристигнале и три хеликоптери од соседна Србија кои се оечкува да почнат да оперираат на терен

,, Во моментов имаме два армиски хеликоптери кои гаснат пожари и затоа рационално ги користеме и ги шетаме од едно на друго место. Во секој момент треба да почнат дејствуваат и три хеликотпери од Србија ,, кажа Ангелов

Пожарот кај Богородица избувна околу 13 часот а во Југоисточниот регион сеуште активен е и пожарот кај Валандовско Погана кој целосно не е ликвидиран.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.