ПК „Ентузијаст“ Струмица организира марш во чест на „Ванчо Атанасов“ на Беласица по патека долга 22 километри

615
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ПК Ентузијаст од Струмица на 07.04.2024 година (недела) на планината Беласица ќе го реализира меморијалниот планинарски марш „Ванчо Атанасов – 2024“. Станува збор за традиционален марш кој по 25 ти пати ќе се организира од населеното место Костурино  до планинарската куќа Дедо Кољо Муртински па симнување до населеното место Свидовица.

,,Патеката е средно-тешка, а вкупната должина е 22 км или 6 часа одење (3,5 ч. искачување и 2,5 ч. симнување), при што се совладува висинска разлика од 720 м“, стои во повикот од ПК Ентузијаст од Струмица.

ПРОГРАМА:
Недела
– Тргнување во 07:00 ч. од Стара автобуска – “Пошта“, со организиран превоз до с.Костурино.
– Тргнување од с.Костурино во 08:00 часот .
– Пристигнување на планинарска куќа “Дедо Кољо Муртински“ и ручек во 14:00 ч. обезбеден од организаторот. Секој да си понесе прибор за јадење.
– Симнување кон с.Свидовица во 15:00 часот.
– Поаѓање од с.Свидовица за Струмица во 18:00 ч., со организиран превоз.

ОПИС НА ПАТЕКАТА
– Се тргнува од с.Костурино од 440 мнв.
– Се продолжува кон с.Орманли, потоа месноста Белашки ливади, па Ќучук чешма и се доаѓа до споменикот на петте струмички студенти.
– Патеката завршува на Џами Кран (1.160 мнв.), каде се наоѓа и планинарската куќа “Дедо Кољо Муртински“.

ПОТРЕБНА ОПРЕМА
Разгазени гојзерици, кабаница за дожд, резервна облека.
НАПОМЕНА
Секој учесник доаѓа на сопствена одговорност и лично си одговара за сопствената психо-физичка кондиција. Секој учесник е должен да ги почитува насоките на водичите. Во спротивно, самиот е одговорен за несаканите последици.

ПРИЈАВУВАЊЕ И ИНФОРМАЦИИ:
Пријавување учество најдоцна до 3 април 2024. Лица за контакт:
Андон 071 269 802
Филип 071 205 272
Томе 075 301 532

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.