Пандевци и следната сезона со прволигашки статус, Димитар Трајков стрелец за бод во Штип (видео)

381

На едно коло до крајот на првенството, Академија Пандев и официјално ги зачува прволигашкиот статус откако денеска ремизираше со Брегалница во Штип а Скопје претрпе убедлив пораз кај Тиквеш во Кавадарци. Со ваквиот епилог од денешното 32 коло пандевци имаат 27 додека Скопје 22 бода и последното коло ќе нема никакво влијание во долниот дел од табелата.

Ренова и Победа ќе се селат во Втора лига додека Скопје ќе игра бараж за задржување на прволигашкиот статус.

На денешниот меш во Штип домакините поведоа во 50 тата минута но Димитар Трајков со глава беше прецизен во 67 минута за конечни 1:1.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.