Пандевци во криза – без победа цели девет првенствени меча или од октомври минатата година

1144

Академија Пандев претрпе нов пораз во домашното првенство. Во рамките на 20 тото првенствено коло на гостувањето во Скопје беше совладана од Македонија ЃП од 1:0, меч кој ќе биде запаметен по киксот на Стефан Костов кој поцрвене и по тоа што главниот беше заменет со четвртиот судија и од таа позиција досуди пенал за домаќините кој го реализираше Блажевски

Ова е седми пораз за пандевци и тоа од екипа против која ја имаше последната победа во првенството и тоа на 23 октомври лани на стадионот Благој Истатов во рамките на 11 коло. Од тогаш па наваму ,,пандевци’’ се во криза и немаат првенствена победа. Кризата започна со гостувањето кај Борец во Велес каде претрпеа пораз, потоа следуваа три нерешени меча со Работнички дома, кај Ренова во гости и со дебитантот Струга на Благој Истатов. Потоа следуваа три пораза од Шкупи во гости, од Вардар на свој терен и во Кратов од Силекс, со што заврши есенската полуетапа.

Победа нема ниту во воведните две кола од пролетниот дел на првенството. Претрпеа пораз од Шкендија минатата недела и денес во Скопје од Македонија ЃП. Ваквиот епилог ги симна од врвот дури на петата позиција со што се доведуваат во опасност да паднат во вториот дел од табелата. Имаат 7 победи 6 нерешени исхода и 7 пораза или вкупно 27 бода.

Следното коло пандевци го пречекуваат тимот на Борец од Велес. Мечот се игра на 1 март на стадионот Благој Истатов во кој избраниците на Југослав Тренчовски ќе мора да дојдат до цел плен за ја прекинат лошата серија и да не се доведат во опасната зона.

фото www.gol.mk

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.