Општина Струмица ги додели годишните награди по повод Денот на заштитниците ,,Св. 15’’

714

Струмица денеска празнуваше и го чествуваше Денот на заштитниците „Свети 15 тивериополски свештеномаченици“. Празнувањето започна во утринските часови со одржување литургија во истоимениот црковен храм, на којашто покрај верниците  присуствуваа и градоначалникот Костадин Костадинов и членови на Советот на општина Струмица.

На свечената седница беа доделени и годишните општински награди

Наградата за животно дело ја доби поранешниот одбојкар и тренер Никола Донев за посебни остварувања во спортот

Годишни општински награди добија Ѓорги Калајџиев од областа на културата и литературата, Божана Трајкова од областа на крводарителството и и Наталија Иванова за помагање и згрижување бездомни животни.

Признание добија и пожарникарите од Струмица за нивниот ангажман за време на летните пожари во земјава

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.