Општина Ново Село ја почна изградбата на системот за водоснабдување на Сушица, ќе биде готов за една година

1692

Деновиве почнаа изведбените работи за изградба на водовод во населеното место Сушица – општина Ново Село. Градежната механизација на Џови Компани веќе се на терен на предвидената траса каде ќе биде водоводната мрежа. Ќе се гради потисен цевковод со примарна и секундарна водоводна мрежа со која ќе бидат опфаатени сите домакинства од ова населено место кое е едно од најголемите во општината.

Изведбата на водоводниот систем во Сушица се реализира со средства што општина Ново Село ги има обезбедено од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој но и со  средства од сопствениот Буџет. Целата инвестиција чини околу 360 илјади евра и според склучениот договор изградбата на целиот систем треба да заврши во рок од една година или најдоца до почетокот на идната година.

Според проекциите и склучениот договор на општина Ново Село и изведувачот Џови Компани од Мокрино, потисниот цевковод треба да биде околу 2882 метри, додека дистрибутивната мрежа 11 875 а паралелно е предвидено да се изврши и реконструкција на каптажа и довод од каптажа до резервоар од 1389 метри

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.