ОК Струмица со победа тргна кон 11 тиот Шампионски трофеј – дома совладан Штип УГД

229

Одбојкарите на Струмица со 3:1 во сетови го совладоа тимот на Штип УГД и поведоа во финалната серија за освојување на шампионската титула. Недостасуваат уште две победи за да избраниците на Кире Ричлиев го подигнат 11-тиот Шампионски трофеј.

Во салата Парк во Струмица струмичани буквално се реваншира на штипјани за поразот во КУП финалето пред десетина дена. Беа доминантни во првиот и вториот сет (25:19, 25:18)  по што гостите од Штип возвратија (23:25) но немаа сила за пресврт бидејки четвртиот сет го добија домаќините со 25:   за конечни 3:1

Следниот натпревар се игра во петок во Штип а трофејот и титулата ќе ја освои оној тим кој ќе оствари три победи во меѓусебните финални пресметки.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.