Околу 2300 учесници на „NOVEMBER RUN 2023“ во Гевгелија – пиедесталот за Ивановски и Бакраги на 10 km

391

Дарио Ивановски од Скопје со време 30,16 минути и Греса Бакраги од Косово со време 34,54 минути на 10 километри први пристигнаа на целта и освоија златна медала и златен пехар на 3-от маратон „Новембер Рун-Гевгелија 2023“ што се одржа на улиците на Гевгелија

Маратонот го организираше Општина Гевгелија и АК „7 ноември“ и ,под покровителство на Атлетската федерација на Македонија која  маратонската трка на 10 километри  ја прогласи и за трка од Државното првенство.

На маратонот имаше вкупно 2300 учесници од кои на 5 и 10 километри учествуваа 1100 натпреварувачи во машка и женска конкуренција меѓу кои и 60 натпреварвачи од 16 странски земји. Втора трка беше со 1126 учесници во детската трка која беше на 950 метри. Се одржа и трката трка„Run together“ – „Трчаме заедно“ направена со Фондацијата „Ице Бегов“ на која можеше да учествува секој, а целта беше за подигање на свеста за потребите на лицата со посебни потреби.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.