Одлични ракотворби и уникатни производи се понудија на БАЗАР ФЕСТ Босилово – се промовираа локални производители (ФОТО)

1568

Првото издание на БАЗАР ФЕСТ во Босилово донесе голем број на млади личности кои понудија рачни творби, уникатни производи но и локална храна. На над 20 тина штандови во општинскиот центар во Босилово, во организација на општината беа понудени голем број на креативни производи кои го привлекова вниманието на јавноста која дојде да ја види понудата но и да купи дел од рачно изработените производи на жители од руралните средини

,, Целиот настан е да се потикне преприемништвото кај жителите од руралните средини со акцент на младите и жените. Има што да понудат како што се одредени уникатни рачно изработени производи,  уметнички креативни дела , плетеници.  Ќе има домашни преработки како ајвар, пинџур, мед. Тоа е можност да се виде потенцијалнот кој го имаат луѓето од руралните средини,, најави Дејана Пеневски од Општина Босилово за првото издание на БАЗАР ФЕСТ

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.