Одиме да го освоиме КУПOT оти сме поквалитетен тим од другите, кажа Михаилов капитенот на Џио

1569

Одбојкарите на Џио Струмица викендов  во салата Парк влегуваат со самодоверба за да  го кренат КУП пехарот и да докажат дека Струмица е тврдината на македонската одбојка. Утревечер во 19 часот ќе го играт полуфиналниот меч со Вардар од Скопје кој го гледат како полесен тренинг за недленото финале со Универзитет во Тетово кој пак утре во 16 часот треба да ја помине Шкендија.

Капитенот на струмичани Васко Михаилов вели дека дека се апсолутни фаворити на овој турнир иако тетовчани пред неколку дена им го нанесоа првиот пораз

,,Наша прва пречка ни е екипата на Вардар. Во досегашните мечеви добивме многу лесно и ке гледаме што побрзо да го завршиме тој меч за да се одмориме бидејки прогнозите ни се дека ќе играме финале со Универзитет Тетово. Тие се искусна екипа игравме неколку пати со нив и ги добивавме  но во последниот меч изгубивме. Ништо страшно. Последната недела одработивме добри тренизни на чело со Кирил Ричлиев. Ги поправивме нашите грешки но и ги знаеме нивните слаби и јаки страни. Ќе пробаме да ги затвориме. Не бегаме од улогата на фаворити. Одиме да го освоиме пехарот  поискусни сме поквалитетни сме тоа Ви го гарантирам. Само треба да излеземе со мирни  глави во недела и да славиме,, кажа Михаилов.

Натпреварите во спротската сала Парк ќе се играат без публика но ќе бидат пренесувани од МРТВ 3 канал но и преку youtube  и FB страните на Џио Струмица и Струмица Жени кои се домаќини и технички организатори на завршницата од КУПОТ

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.