Одбојкарките на ,,Јане Сандански“ од Струмица Шампионки на Македонија за средни училишта – Хаџитосева избрана за МВП

1346

Женската одбојкарска екипа на СОУ ,,Јане Сандански“ од Струмица го освои Државното првенство во одбојка за средни училишта откако на завршниот турнир во Тетово славеа против двете екипи кои конкурираа за титулата.

Екипата предводена од професорот Гоце Кончалиев прво беше убедлива против домаќинките – средношколките од Тетово со 2:0 во сетови а потоа славеа и против составот од Скопје со 2:1 во сетови кој пак беа подобри против тетовчанки.

На турнирот за најдобра одбојкарка е прогласена Добрина Хаџитосева.

Ова е втора одбојкарска титула за СОУ Јане Сандански откако со машката одбојкарска екипа пред две недели го освоија првенството за средни училишта.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.