Одбојкарите на Струмица се пласираа во финалето за освојување на десетата КУП титула !

413

Одбојкарите на Струмица во недела против УГД Штип ќе играат финале за освојување на 10 тата КУП титула. Ова е расплетот откако вчера се одиграа полуфиналните мечеви од оваа натпреварување.  УГД Штип беше подобар од Работнички со 3:0 (25:23, 25:20 и 25:18) а избраниците на Кире Ричлиев славеа над Лирија со идентичен резултат по сетови  (25:20, 25:14 и 25:16 )

Големото финале е закажано за во недела со почеток во 15 часот а завршницата од Купот се игра во салата Јордан Мијалков во Штип.

Денеска ќе биде познато дали Струмица ќе има свој преставник  во женското КУП финале бидејки попладнево се закажани полуфиналните мечеви. Ланските победнички Работнички Скопје ќе се сретнат со првопласираниот тим во првенството, Струмица жени (17 ч,), а минатогодишните финалистки, Наковски волеј со Јанта волеј (20 ч.). Финалето е закажано за недела напладне.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.