Одбележани деветгодишнината од големиот пожар над Струмица во кој загинаа четири лица

960

Општина Струмица ја одбележа деветгодишнината од големиот пожар кој избувна над градот при што загинаа четири лица а десетина беа поредени. Пред споменикот во центарот на градот во присуство на роднини и пријатели беше положено свежо цвеќе во чест на браќата Пено Стојанов и Блажо Стојков од село Рич, Војо Гркљанов од село Вељуса и Мите Ѓеоргиев од Струмица.

,,Денеска, за жал се потсетуваме на една трагедија којашто ја зафати нашата Општина на денешен ден, 23 јули, пред девет години. Четворица наши сограѓани загинаа спасувајќи го градот и имотите на нашите луѓе и го платија тоа со својот живот.
Блажо Стојков, Пено Стојанов, Мите Ѓоргиев и Војо Гркљанов ги дадоа своите животи и не оставија да се сеќаваме на нивната храброст и пожртвуваност и воедно да не предупредуваат, вакви немили настани повеќе да не се случуваат,, објави градоначалникот на Струмица Коста Јаневски

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.