Нови 14 дена вонредна состојба во земјава, прогласи претседателот Стево Пендаровски

819

Нова вонредна состојба од 14 денови прогласи претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот за безбедност во вилата Водно, на која присуствуваа премиерот Оливер Спасовски, претседателот на Собранието Талата Џафери, министерите за надворешни и за внатрешни работи Никола Димитров и Наќе Чулев и епидемиологот д-р Жарко Караџовски од Комисијата за заразни болести. Пендаровски кажа дека причина за ваквата одлука е потребата од имплементирање на економско-социјалните мерки, за ублажување на последиците од пандемијата.

„Вонредната состојба од 14 дена нема никаква поврзаност со датумот на избори“, рече Пендаровски.

Првата вонредна состојба беше прогласена од 18 март, а втората на 17 април. Владата на денешната седница донесе заклучок да достави предлог до претседателот на државата за продолжување на вонредната состојба за уште 30 дена. Министерот за здравство Венко Филипче вчера најави дека ќе побараат продолжување на вонредната состојба, со цел да имаат механизми за имплементирање на препораките.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.