Нови пет лица позитивни на Ковид-19 од Струмица и Радовиш, во земјава регистрирани 136 новозаболени

2757

Во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје 46, Куманово 6, Дебар 7, Штип 14, Прилеп, Тетово 12, Струга 9, Велес 1, Охрид 2, Гостивар 13, Струмица 2, Радовиш 3, Крушево 2, Кочани 1, Пробиштип 1, Демир Хисар 2, Кратово 1, Свети Николе 5, Кичево 4, Ресен 4

Со денешните нови два случаи во Струмица има активни вкупно 15 активни. Новите два случаи се од Струмица и Просениково од кои едното медицинско лице и нема поврзаност со досегашните кластери. Извршено е епидемилошко мапирање со што се утврдени се сите контакти со позитивните лица и согласно протоколите се ставени под здравствен надзор и изолација.Во Радовиш со новите 3  активни се 4 лица со Ковид-19.

Починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од Куманово, двајца пациенти од Струга и еден од Гостивар. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени лица.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8111, бројката на оздравени пациенти е 4203, на починати е 382, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3526.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.