Новите одела за гаснење шумски пожари, пожарникарите од Југоистокот ќе ги добијат напролет

1012

Новите униформи за гаснење шумски пожари, пожарникарите  од сите четири  противпожарни едници од Југоистокот треба да ги добијат во март идната година. Вака соопштија од Центарот за развој на Југоисточниот плански регион кои во рамките на прекуграничен проект ќе ги набавува. Како што потнецираше Мима Станоевска, тендерот за набавка на одела за шумски пожари за 112 пожарникари од Струмица, Радовиш, Валандово и Гевгелија е распишан кој треба да заврши до Нова година а до почетоко на пролетта да завршат сите постапки околу набавката

,,Сме во процес на набавка на опремата. Се очекува да се набават 112 одела за лична заштита на пожарникарите од Југоистокот. Тендерот е објавен и трае до Нова година и се надеваме дека сите процедури  од тендерската постапка би завршиле некаде до почетокот на пролета и напролет пожарникарите да ја добијат опремата со цел следното лето да бидат опремени за да може да одговорат на предизвиците на шумските пожари кои се најчести во летниот период,, кажа Станоевска

Набавката на новите униформи за пожарникарите од Југоистокот  за лична заштита при гаснење шумски пожари се реализира во рамктие на проектот ,,Прекугранична соработка во справување со шумски пожари’’  со Асоцијацијата на Југозападни општини од Бугарија кој е вреден околу 400 илајди евра а 200 се наменети за зајакнување на капацитетите на пожарникарите од Југоистокот. Инаку општините од двата реона денвоиве на работилница формираа неформална мрежа за справување со шумски пожари

Овој проект е кофинансиран од Европската Унија преку Интеррег – ИПА Програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Бугарија – Република Северна Македонија

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.