Смилјанов и Пандев најдобри на Ракијадата во Валандово која ги обедини лозарите и ја продолжија традицијата

1140

Тандемот Никола Смилјанов и Владими Пандев испекоа најдобра ракија на денешната манифестацијата Валандовска ракијада што традиционално се одржува во Валандово. Тие според стручното жири имаа најдобра и најквалитетна ракија според повеќе параметри. Второто место им припадна на Здравко Коцевски и Горан Каракамчев додека третото место на Никола Николов и Васко Узунов.

На годинашнава ракијада во Валандово учествуваа вкупно 19 тима кои печеа ракија според традиционалниот начин од винова лоза продолжувајки ја традицијата.

,,Ракијадата е настан кој обединува и сплотува. Испраќаме пораки за заедништво, важноста на фамилијарната традиција и негување на вредностите наследени од нашите предци,, напиша на ФБ градоначалникот на Валандово Перо Костадинов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.