Не се живее со мали пензии – струмичките пензионери го блокираа излезот кон Радовиш и побараа оставки !

508

Пензионери од Струмица излегоа на протест и го блокираа излезот на градот кон Радовиш за да го изразат незадоволството од процентуалното зголемување на пензиите. Тие побараа оставка од министерката за труд и социјална политика како и од премиерот бидејки според нив пензионерите со ниски примања неможат да го издржат ценовниот шок и да преживеат од први до први секој месец.

„ Веке трети месец протестираме а досега надлежните немаат слух за нашите барања. Срамота е ова. Бараме линеарно покачување оти со процентуално нашите пензии ќе се зголемат за 700 денари . Сега бараме 5 илјади зголемување и минмална пензија од 18 илјади. Со ноемврската пензија линеарното зголемување да биде 7,5 илјади а минималната 20 илјади. Жално е во 21 век пензионер да зема под 18 илјади денари,, кажа Мите Митев од иницијативниот одбор на пензионерите од Струмица за протест за линеарно зголемување на пензиите.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.