Најдобрите маски годинава ќе поделат 8 350 евра, објавен наградниот фонд на Струмичкиот карневал

389

Околу  8.350 евра е наградниот фонд за најдобрите маски годинава на Струмичкиот карневал. Паричните награди ќе бидат поделени во осум категории во зависност од бројот на учесниците. Најголеми се наградите во групните маски над 50 лица а награди се доделуваат и на поединечни маски.

Годинава на струмичкиот карневал ќе настапат вкупно 47 маски од кои 20 ќе бидат од странство. На главното дефиле во саботаа кое ќе траед околу три часа се  очекува да проедефелираат околу 1300 учесници под маски. Дефилето ќе го предводи  принцо и принцезата кои ќе бидат избрани на максенбалот.

Најмасовна ќе биде маската на радовишките Газели. Нивната маска која се вика Подморски свет ќе брои 110 учесника. Први на дефилето ќе се гостите од Грција а последни турците со маскирани ориентални танци.

Од странство ќе настапат групи од  Хрватска, Србија, Црна Гора, Турција, Босна и Херцеговина, Бугарија и Грција. Од Македонија освен струмичките карневалисти групи ке има и од Куманово, Злетово, Пробиштип, Кавадарци.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.