Скоро ќе чуете за два екстра таленти на Брера Струмица, кажа Валенти за италијанскиот „Кориере дело Спорт“

491

Стратегот на Брера Струмица Џовани Валенти во интервју за „Кориере дело Спорт“ на Италија соопшти дека наскоро европската јавност ќе слушне за два екстра два екстраталенти кои ги поседува тимот а станува збор за млади надежни фудбалери

„Тешко е да изберам таленти како препорака, но ако баш треба има двајца, едниот е фул-бек роден 2006 годиште – Андреј Велков и вториот 2005 годиште, Мартин Ѓорѓиевски. Наскоро ќе чуете и за двајцата“порача Валенти кој на речиси секој меч во Првата лига отстапува простор за 5 до 6 млади фудбалери да играат.

Валенти е поранешен тренер во младинските погони на Милан, Јувентус, Парма, беше дел од младинските селекции на Италија, па дојде во Струмица во проектот на италијанско-американскиот конзорциум со Горан Пандев како претседател, да го кренат струмичкиот тим на многу повисоко ниво, како центар за развој на млади таленти.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.