Над 60 пријави за поплавени подруми и приземни простории по обилниот дожд во Струмица

1097

Струмица и регионот попладнево беше зафатена со многу силни, поројни врнежи од дожд. Според информациите од РЦУК Струммица од врнежите поплавени се улиците во долниот дел од градот и тоа: „Браќа Минкови“, „Ѓорги Василев“, „Иљо Шопов“, „Младинска“ и „Ката Поцкова“.

Како што соопштија од РЦУК, до ТППЕ Струмица има пријавено над 60 тина поплавени подруми и приземни простории. Досега е испумпана водата од околу 30 објекти.

Екипите на ЈПКД Комуналец Струмица и ТППЕ Струмица се се уште на терен со сите расположливи сили и ќе постапуваат по пријавите од граѓаните за испумпување на водата од поплавените објекти.

Градоначалникот на Струмица Костадинов објави дека преставници на повеќе институции веќе се излезени на терен.

,,Комуналец Струмица работи на чистење на улиците, ТППЕ постапува по пријавите за поплавените подруми и дворови.За помалку од еден час вредните работници постапија секаде, согласно нивните можности,, стои во објавата на Костадинов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.