Монографијата „Прилози за историјата на манастирот Вељуса“ го прикажува карактерот и вредноста на Вељушкиот манастир

548

Во дворот на манастирот „Воведение на Пресвета Богородица Елеуса“ во Вељуса денеска беше промовирана Монографијата „Прилози за историјата на Манастирот Вељуса“. Станува збор за капитално дело кое што во себе содржи три најважни прилози кои најсоодветно ги прикажуваат, карактерот и вредноста на Вељушкиот манастир, а тоа се хрисовулите на царот Алексеј I Комнин, Инвентарот (Вревиј) на манастирот со сите негови драгоцености, како и Типикот на манастирот Вељуса.

Книгата „Прилози за историјата на манастирот Вељуса“, е во издание на Општина Струмица. Уредник на изданието е проф. д-р Сашо Цветковски, дописен член на МАНУ во соработка со Манастирот „Воведение на Пресвета Богородица Елеуса“, Вељуса, Струмичка епархија, Македонска Православна Црква – Охридска Архиепископија, Јустинијана Прима. Автор на Предговорот е Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков, а преводот на оригиналните текстови го направија: проф. д-р Војислав Саракински и отец Атанасиј Арсоски.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.