Младите на ОК Струмица во посета на полскиот гигант Јастржебски – се отвора можност за размена на млади одбојкари (фото)

525

Младинците на ОК Струмица се во посета на ОК Јастржебски Вегиел во Полска со кој од минатата година воспоставија клупска соработка на сите полиња. Тие беа дел и од турнирот на кој освен екипа од Академијата на таленти на Јстржебски и подмладокот на македонскиот шампион учествуваа и екипите на Острава од Чешка и полскиот Хутников Краков. На турнирнот младиот Јован Милев кој е и јуниорски  репрезентативец беше прогласен за најкорисен играч во македонскиот преставник

Одбојкарките надежи од Струмица имаа можност одблиску да се запознаат со работата на полскиот одбојкарски гигант Јастржебски Вегиел нивната сала, спортската теретана. На средбата со претседателот Артур Војтков било разговарано и за можноста за размена на играчи млади таленти меѓу двата клуба

Во мај минатата година Полската Академија за одбојкарски таленти во рамките на еден од најпопуларните европски одбојкарски клубови, Јастржебски Вегиел  беше во посета на македонскиот одбојкарски шампион Струмица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.