Младите на КК „Шихан“ од Струмица со 15 медали на Балкански шампионат во Скопје (ФОТО)

342

Викендов во Скопје во организација на Македонската Традиционална Карате федерација се одржа ИТКФ Балкански шампионат во традиционално карате каде настапија и млади членови од КК „Шихан“ од Струмица во дресот на македонската репрезентација. На шампионатот учествуваа каратисти од сите балкански држави кој беше поделен за сениори, млади, јуниори, кадети и деца.

Младите каратисти од Струмица повторно се покажаа во одлично светло. На Балканскиот шампионат во традиционално карате под тренерска палка на Атанас Василев освоија дури 15 медали од кои три златни одличја исто толку сребра и 9 бронзени медали во кадетска и детска конкуренција, што преставува контуинитет со успеси на големи натпреварувања.

Од клубот се задоволни од остварените резултати бидејки медалите се плод на професионална работа, редовните тренинзи но и желбата кај младите да се во врвот на македонското традиционално карате.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.