Министерот Велковски го разреши директорот на Центарот за социјални работи во Радовиш, бидејки од МВР добил кривична

209

Министерот за труд и социјална политика Ѓоко Велковски донесе решение за разрешување на Александар Филев од директор на Јавната Установа Меѓуопштински центар за социјална работа – Радовиш објави Министерството за труд и социјална политика . Разрешувањето доаѓа по известувањето од МВР , Биро за јавна безбедност,  дека му е поднесена кривична пријава на директорот за Загрозување на сигурноста од Кривичниот закон и три прекршочни барања од Законто за прекршоците против јавниот ред и мир

,,Со ваквите дејствија, загрозување на сигурноста, прекршоците за нарушување на јавниот ред и мир поради пијана состојба, учество во тепачка и навредување на службено лице на државен орган или друга институција која врши јавни овластувања во вршење на службата, Александар Филев со крајно несоодветно однесување, а притоа неводејќи сметка за јавниот углед и интерес на институцијата кој ја преставува,  направил груба повреда на законот и статутот на институцијата,, стои во соопштението од Министерството за труди и социјална политика

Имено, во член 189 од Законот за социјална заштита ( “Службен весник на РСМ бр.104/19, 146/19, 275/19, 302/20, 311/20, 163/21, 294/21, 99/22, 236/22 и 65/23) е предвидено дека директорот на Установата може да биде разрешен пред истекот на мандатот за кој е именуван доколку постапува противправно, односно спротивно на јавните интереси.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.