Место електронски отпад во новите контејнери во Струмица дел од граѓаните фрлаат сè и сешто

550

На 12 локации во Струмица, Општината неодамна постави контејнери за електронски и електричен отпад каде граѓаните може да депонираат батерии, и секаков вид отпад од електронски уреди. Иако на самите контејнери има упатство за користење и кои видови отпад може да се остава во нив, струмичани во нив фрлаат разновиден отпад. Дел од овие контејнери се веќе и оштетени, за што општинските власти апелираат на поголема совесност кон урбаната опрема, но и менување на навиките при депонирање на отпадот.

„Воспоставивме организиран систем за собирање електронски и електричен отпад, но за жал, дел од граѓаните во нив одлагаат секаков вид отпад што не е во ред. Еден контејнер е веќе оштетен. Ако сакаме чиста и здрава животна средина ќе мора да ги менуваме навиките. Како Општина почнавме етапно со селекцијата на отпадот, но ќе мора и граѓаните да имаат одговорност кон овој процес“, ни изјави Бранко Ѓеоргиев, раководител на одделот Чистота од струмички „Комуналец“, додавајќи дека деновиве зачестија контролите и од комуналните инспектори.

Освен по улиците, мали контејнери за отпадни батерии се поставени во речиси сите јавни институции, училишта и градинки со цел да се намали количеството на електронски отпад на депонијата Шапкар.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.