Македонските одбојкари ја почнаа новата мисија – Европската златна лига и Европското првенство 2026

210

Македонските одбојкари ја почнаа новата мисија – Европското првенство 2026. Би било четврто во нашата репрезентативна историја и потврда на постојаноста во настапите на континенталната сцена. За разлика од ланското осминафинале во Бари против светскиот првак Италија, националниот состав има променета физиономија, со нов селектор, Хари Наковски, без најискусниот техничар, Филип Деспотовски, со двајца дебитанти, Михајло Мирасчиев и Кристијан Илиев, и со неколкумина помлади играчи коишто ќе добијат поголема шанса.

Првата цел во оваа акција се двата квалификациски натпревара за ЕП 2026 коишто се закажани за август, најпрво гостувањето во Грузија, а потоа и инспиративниот домашен дуел со Грција. Претходно, Македонија ќе игра во Европската златна лига, а тоа значи дека ќе има соочувања со искусни и квалитетни репрезентации коишто уште отсега ќе ја формираат основата за учеството на следниот самит.

Селекторот Наковски смета на 15-мина одбојкари, денеска сите пристигнаа на собирот во Струмица каде што националниот состав ќе ја кова стратегијата за остварување на основната цел. Насоченоста е кон августовските квалификации, а Европската златна лига треба да биде само загревање и создавање старо-нов, подобро речено реновиран, а во секој случај компактен состав. Од стандардните, Александар Љафтов нема да биде со репрезентацијата во првиот сегмент, односно ќе се приклучи на средина на јули кога ќе почнат трензините за евроквалификациите.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.