ЛСП Струмица ќе предложи законска мерка за одземање дрвосечачки машини кои го загрозуваат сообраќајот

404

Локалниот совет за превенција да достави предлог мерка во Законот за возила со која униформираните полициски службеници и другите инспекциски служби од државно ниво да имаат право на одземање на дрвосечачките машини во моментот кога ќе утврдат дека со нивното присуство предизвикуваат општа опасност и го загрозуваат животот на сите учесници во сообраќајот.  Ова е заклучокот од денешната 12 та работна конференција на Локалниот совет за превенција на Општина Струмица која расправаше за повеќе теми, информираа од општината.

Членовите на Советот сугерираа транспортот на овие машини да се врши со влечни или шлеп возила до местата каде што има потреба од нив.

Во однос на питачењето од страна на малолетници на улиците во градот, предложено е во решавањето на овој проблем да се вклучат и невладините организации и Центарот за социјални работи од Струмица преку посебни мерки и планови да се влијае на психолошкото однесување на децата и подигањето на свеста дека треба да посетуваат воспитно – образовни институции, а не да бидат на улиците. Инаку, не е голем бројот на таквите деца, но целта на Советот е нив воопшто да ги нема на улиците.

На оваа работна конференција повторно се разговараше за дивите продавачи на јавните површини и надвор од Кванташкиот пазар за кои се спроведуваат тековни акции во заедничка соработка меѓу општинските инспектори и униформираните службеници од СВР Струмица. Во зависност од обемот на нивното присуство ќе биде вклучена и државната пазарна инспекција, бидејќи целта е дивите продавачи да ги нема на јавните површини и надвор од Кванташкиот пазар.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.