Ловџии од Салерно Италија на рекреативен лов на ситен дивеч на терените на ЛД Фазан Василево (фото)

2155

Група од 13 ловџии од Салерно Италија предводени од Андреа Церато деновиве се гости на Ловното друштво Фазан во Василево и се на рекреативен лов на див зајак, полска еребица и потполошка.  Како што соопштуваат од ловното, станува збор за група на ловџии со кои веќе подолг период соработуваат и се многу задоволни од убавините и потенцијалот со дивеч што го поседува струмичкиот регион.

,, По трет пат доаѓаат и се гости на ЛД Фазан на Василево. Паузираа заради пандемијата но благодарение на нашиот член Зоран Јанев тие годинава повторно ни дојдоа. Со наши членови ловеа ситен дивеч претежно полска еребица, потполошка и див зајак. Импресионирани се од терените и потенцијалот што го поседуваме и ветија дека идната година повторно ќе дојдаат на лов на шумска шљука,, ни изјави Ице Стоев претседател на ЛД Фазан

Италијанците придржувани од членови на ЛД ловеле во атарите на Василево, Нова маала и кон Вељуса. За неколкудневниот престој на терените на ЛД Фазан одстрелале неколку парчиња на ситен дивеч а паралелно се дружеле и со членовите на василевското ловно друштво.

ЛД Фазан од Василево кој е концесионер на повеќе ловишта контуинирано инвестира во заштита и зголемување на фондот со дивеч  на своите терени. Парелелно се обидува да го развие и ловниот туризам како можност за промоција на земјава и остварување на дополнителни приходи кои ќе бидат искористени за тековното работење на ова лвоно друштво

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.