Кој ќе го освои турнирот во чест на Благој Истатов како и вредните парични награди – вечерва мало и големо финале во Парк Струмица

445

Екипите на Гостилница Кај Џек од Скопје  и Кеги Моби Велес ќе играат во големото финале во спортската сала Парк во Струмица од турнирот посветен на Благој Истатов кој што вечерва се затвора. Меѓу овие две екипи ќе се бара победникот и освојувачот на првата награда од 600 илјади денари што преставува и најголема награда на еден турнир во мал фудбал додека поразениот ќе добие 300 илјади. Дуелот е закажан во 20 часот во сала Парк во Струмица

Гостилница кај Џек и Кеги Моби Велес славеа во полуфиналните мечеви против Андринико Скопје  и Токи Едонокуќево екипи кои ќе играат во малото финале од турнирот. Малото финале е закажано во 19 часот.

Кај листата на стрелци во моментов е најдобар Тале Трајков од екипата на Кеги со 6 постигнати голови .Конкуренција за наградата најдобар голгетер може да му бидат Вилдан Керим од Андирникот Јакуп Рамадани од Гостилница кај Џек кои имаат по 5 постигнати голови во елиминационата фаза како и Никола Стојановски, Никола Додиќ, Бојан Јанев кои имаат по 4 гола

На турнирот учествуваа 24 екипи и е под покровителство на градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов и Советот на Општина Струмица

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.