Кој сè ги понесе наградите на Фолк Фест Валандово кој годинава понуди нови 20 песни (фото)

7665

Нови 20 фолк песни беа интерпретирани на 36 тото издание на Фолк фест Валандово каде според гласовите на жирито и присутните во салата каде се изведе главната фестивалска вечер, победник е Мишко Крстевски со песната „Ема убава“ на која како комплетен автор се јавува Љупчо Трајковски Фис.  Наградата за првото место изнесува 1500 евра во денарска противвредност.

Градоначалникот Перо Костадинов ја врачи наградата на Мишко Крстевски – победник на Фолк Фест Валандово 2023

Втората награда отиде во рацете на Елена Андонова која ја отпеа песната „ Ни седум неба ни седум гори“ за која музиката ја напиша Горјан Стојановски, текстот е на Борче Нечовски а аранжманот на Дарко Илиевски. Токму Илиевски за ова песна ја понесе наградата за најдобар аранжман Драги Митев , додека Елена Андонова наградата за најдобра интерпретација Никола Бадев. Наградата за второпласираната песна изнесуваше илајда евра

Елена Андонова ја понесе втората награда како и наградата за најдобра интерпретација а песната освои награда и за најдобар аранжман

Третата награда отиде во рацете на Анета Мицевска и група Молика за песната ,,Букети од сомнежи“ зад која стои Миле Барбаровски и Ѓорѓи Барбаровски. Наградата за третопласираната песна изнесува 750 евра.

Анета и група Молика ја освоија третата награда на Фолк Фест Валандово

Наградата за дебитант Миле Брзанов отиде кај Адријана Ацевска која ја отпеа песната „Проклет да си “ додека наградата за најдобар текст  Мирко Карамучев отиде кај Огнен Неделковски за текстот за песната „Песна беше живот мој“ во изведба на Нино Величковски. Сите тие како и наградите за аранжман и интерпретација беа во висина од 500 евра.

Адријана Ацевска ја понесе наградата за најдобар дебитант
Вукица Челебиева ја отпеа песната „Дури плаче твојата гитара“
Учесниците на Фолк Фест Валандово посветија и колаж од песни за маестро Милан Завков
Игор Ангелов настапи со песната „Најди збор“

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.