Костадинов: Обезбедени се нови 65 милиони денари за проектот Социјална населба во Струмица !

423

Општина Струмица за реализација на проектот „Социјална населба“ ќе добие нови 65 милиони денари . Градоначалникот Костадин Костадинов и министерот за транспорт и врски Благој Бочварски го потпишаа Договорот за финансирање на овој капитален проект на кој веќе се работи во делот на инфраструктурата.

Лани во октомври фирмата Жикол го доби тендерот за реализација на првата фаза од овој проект . Таа за 1,5 милиони евра треба да изведе сообраќајна инфраструктура, потпорна конструкција, улично осветлување , фекална и атмосферска канализација. Станува збор за површина од околу 3,3 хектари на која треба да се подигаат стотина типски куќи во кои ќе се сместат домакинствата кои живеат кај транзитниот пат односно Климент Охридски и социјално загрозени семејства.

,,При крај се градежните активности од првата фаза во делот на нискоградбата која чини 100 милиони денари, а опфаќа реализација на пристапна улица, изведба на планирани платформи за куќи, потпорни ѕидови и инфраструктурни активности. Денеска потпишав договор со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и преку Владата обезбедивме 65 милиони денари за втората фаза од изградбата на населбата. Социјалната населба е еден од најголемите капитални проекти за кој требаше голема храброст и силна одлучност, а кој се решава повеќедецениски проблем во долното и горното Турско маало во Струмица.“, објави градоначалникот Костадинов

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.