Колку чини новогодишното украсување на Струмица, Валандово, Гевгелија и Радовиш и кои фирми ги добија тендерите !?

3833

Речиси 108 илјади евра чинат јавните набавки за новогодишно украсување на Струмица, Валандово Гевгелија и Радовиш со што општинските власти донесоа новогодишна магија и убавина во пресрет на празниците.

Најмногу пари за ова намена ќе потроши општина Струмица преку ЈП Паркиралишта. Договорот е во вредност од 3 996 660 денари или околу 64 986 евра го доби скопската фирма Линк Медиа Плус која беше единствената на распишаната Јавна набавка на Паркиралишта

Украсена Струмица – тендерот го доби Линк Медија плус

Новогодишното украсување на Валандово чини приближно 19 илјади евра или 1 милионн 162 илјади денари. И таму како и во Струмица на распишаната јавна набавка се јавила само скопската фирма Линк Медиа Плус со што како единствена го добива договорот за украсување на плоштадот, паркот Пеонија но и улиците Првомајска и Моша Пијаде

Линк Медија Плус го украси и Валандово за приближно 19 илјади евра

Општина Гевгелија за новогодишното украсување ќе потроши 719 илјади денаи или околу 11 670 евра. На распишната јавна набавка за ова работа на Општина Гевгелија се јави скопската фирма Димензија 360. Како единствена фирма го добива тендерот и ја украси Гевгелија согласно техничката спецификација од Договорот

Гевгелија светна за 11 670 евра – тендерот го доби Димензија 360 Скопје

Новогодишното украсување на Радовиш чини 720 илјади денаrи или околу 11 700 евра. Таму тендерот за новогодишно и божиќно украсување го доби радовишката фирма Спинг која немала конкуренција на јавната набавка и како единствена го добива Договорот. Освен украсувањето Спинг треба да обезбеди сцена со озвучување и осветлување. (В.Трајков)

Радовишка фирма Спинг го украси Радовиш за 11 700 евра

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.